pirmdiena, 2018. gada 29. janvāris

Gandrīz rupjmaize



Viss sākās dienā, kad sapratu, ka ārā ir briesmīgs laiks un es esmu pārāk slinka, lai dotos uz veikalu pēc maizes, tādēļ nolēmu to izcept pati.
Jau iepriekš maizi esmu cepusi, bet vienmēr ir interesanti meklēt arvien jaunus veidus kā to gatavot.
Mani tās dienas galvenie kritēriji, max maz laika, ķēpas, darba un garšīgs rezultāts – nu, kā jāu īstenā mūsdienu sabiedrībāi, visu tūlīt un uzreiz.
Sāku ar baltmaisez recepšu testēšanu un izdevās labi. Tas radīja vēl lielāku azartu uzrakt kādu rudzu maizes recepti ar tādie pašiem gatavošanas noteikumiem.

Lūk arī recepte:


  • 2cups = 280g kviešu milti
  • 2cups = 260g rudzu milt (rudzu un kviešu miltu proporcijas var mainīt, bet pavisam bez kviešiem nesanāks, jo mums nepieciešams lipeklis)
  • 2cups = 460ml ūdens
  • 11g = 3tējk. Sausais raugs
  • 2tējk. Sāls
  • 2tējk. Ķimenes



Lielā bļodā sajausc sausās sastāvdaļas.

Pievieno ūdeni, mīklu sajauc ar koka karoti.
Sākumā liekas, ūdens ļoti daudz, pēc tam, ka miltu par daudz. Turpinot iejaukt, mīkla veidojas lipīga, mitra.
           


Bļodu apsedz ar pārtikas plēvi, vai dvieli un liek silta viteā uz 6h raudzēties. Savā mājā lieku kurtuvē, jo tur tiešām jauki silts, ja tādas iespējas nav, droši var likt cepeškrāsnī zem ieslēgtas lampiņas, aiz aivērtām durtiņam. Arī šajā vidē veidojas nepieciešamā temperatūra rūgšanai.


Pēc 6h ņemam trauku kura cepsim maizi – smagnejs trauks ar vāku, piem., čuguna klatls, pīlenīca, karstuma iztrurīgs stikla trauks. Liekam ar visu vāku cepeškrāsnī kasēties uz 260C


Mīklu ņemam ārā no bļodas, lai tā nebūtu tik lipīga, izmantojam miltus (es lietoju rudzu). Veido tādu kā kukulīti, mīklu mazliet pastiepjot kukulītim apakšā, lai veidojas gluda virsma.
Ja ir vēlēšanās ar mazliet mitru roku var samitrināt maizi un uzbērt virsū ķimeņu vai kādas citas sēkliņas.

 
Gatavo kukulīti liekam sakarsētaja traukā. Virsū vāks. Šo darbību veicam max ātri, lai trauks pēc iespējas mazāk zaudētu karstumu.

Cempam 25min, tad noņemam vāku (uzmanieties no lielā karstuma kas āra nāk) un cepam vēl 8min.

Maizi izņemam no krāsns, mazliet atdzesējam, izņemam no trauka un liekam atdzist pavisam. Ja pagriez maizi otrādi un padaudz ato ar pirkstu, dobjā skaņa liecina, ka maize gatava.

Gatvas!

Kopš esmu atklājusi šo maizes cepšanas veidu, esmu ļoti apmierināta. Iejaukšana vairāk kā 5min neprasa. Raudzēšanas procesā man nav jābūt klāt. Esmu raudzējusi arī vairāk kā 6h un ta pat rezultāts labs. Un tas, ka varu izcept maizi 33min man ļoti patīk.


Kad bijām notiesājuši pirmo rudzu kukulīti, nopirkām veikala parasto, gaišo rudzu maizi. Nu garša gandrīz tāda pati, konsistence mazliet cita, jo mājās ceptai maizei nav klat irdinātāju un citu uzpūtēju un E vielu, līdz ar to tā ir blīvāka.

Ceru, ka iedvesma iegūta un mājās ceptas maizes smarža iepriecinās biežāk kā līdz šim.
Baltmaizes recepte būs pavisam drīz :)


Foto no personīgā albuma

1 komentārs:

  1. Esmu daudz cepusi maizi no kviešu miltiem gan gāzes plīts krāsnī, gan malkas plīts cepeškrāsnī. Vienmēr ātri tika apēsta vēl silta ar sviestu. Mīcīju ar rokām, raudzēju pusstundu vai stundu. Esmu cepusi arī īstos ūdenskliņģerus, kas bija ļoti gardi. Mūsdienās tādus vairs neredz. No rauga mīklas izveido kliņģerīšus, uzraudzē, apvāra ūdenī, uzkaisa ķimenes un cep cepeškrāsnī. Bet īsto rupjmaizi cepa laukos uz īpašiem notikumiem manā bērnībā pirms gadiem 50. Veikala maize bija negaršīga.

    AtbildētDzēst